Proč nefungují diety celebrit?

Za splněním snu o štíhlé postavě někdy stojí opravdu velké úsilí. Jaké jsou ty nejbláznivější diety, které podstoupily dokonce některé celebrity a co na ně odborník?

 

Prohlášení autora komentářů: autor nemá v úmyslu obhajovat zde popisované „redukční diety“ stejně jako ani žádnou jinou, jde-li o tzv. krátkodobé, energeticky silně omezující redukční diety (příjem energie pod cca 800 kcal – tedy 3400 kJ denně). Autor komentářů ve své praxi nepoužívá žádnou takovou krátkodobou dietu, protože je přesvědčen, že jedinou možností je dlouhodobý individuálně správně nastavený stravovací plán, podporovaný zdravým životním stylem. Autor je kategoricky přesvědčen, že neexistuje optimální univerzální redukční dieta, stejně jako neexistuje ideální způsob stravování, použitelný „pro všechny“. Je nutné respektovat individualitu a v rámci poradenství ve výživě akceptovat aktuální zdravotní stav stejně jako případná chronická onemocnění. Na druhé straně nelze popřít, že některé moderní redukční diety je teoreticky možné použít k „detoxikaci“ nebo jako „startovací redukční režim“, následovaný individuálně správně zvoleným výživovým stylem, jehož základem vždy musí být rovnováha mezi příjmem energie a jejím výdejem.

RNDr.Petr Fořt,CSc., nezávislý poradce ve výživě, autor více než 20 knižních publikací o výživě v celém jejím rozsahu, autor moderní metabolické typologie zvané Komplexní nutriční typologie, expert ve sportovní výživě, autor několika veřejností velmi oblíbených doplňků stravy.

Limonádová dieta            

Tato dieta známá také pod pojmem javorová čistící kúra je v USA proslulá již od roku 1976. Jako první s ní přišel Dr. Stanley Burroughs a jejím původním záměrem byla léčba žaludečních vředů. V čem spočívá? Během deseti dnů, kdy dietu držíte, pijete speciálně připravenou citronádu, a to v množství 10 až 12 sklenic denně. Pro přípravu této limonády je nezbytný javorový sirup, kajenský pepř (chilli), citronová šťáva a pitná voda. Během diety je zakázáno jakékoli jídlo, můžete však prý popíjet neperlivou vodu, případně mátový čaj. To však není všechno – některé varianty doporučují navíc každé ráno nalačno vypít slaný nálev, který získáte smícháním litru vody a dvou lžic mořské soli bez jodu. Večer vše zakončíte projímavým čajem – to prý aby detoxikace byla „dokonalá“. Zpěvačka Beyoncé tuto dietu držela před natáčením filmu Dreamgirls. Později se však od této v Americe populární diety sama veřejně distancovala.

Názor odborníka RNDr.Petra Fořta,CSc:

V ČR je tato krátkodobá „dieta“ známa spíše díky komerčnímu švýcarskému producentovi tekutého koncentrátu, obsahujícího především palmový sirup (nikoli sirup javorový). Doma k němu pak přidáte vodu, mleté chilli a šťávu z citronů. Zde se nabízí otázka, zda není lepší připravit si rovnou celý nápoj doma…navíc mnohem levněji. Nicméně původní cíl autora tohoto „dietního režimu“ je chvályhodný a dokonce je i odborně obhajitelný. Jako jakýkoliv jiný režim, záludně se blížící „hladovce“, tím spíše využívající chilli koření, doporučuji být velmi opatrný (právě kvůli použitému koření). Osobně jsem však tuto kůru bez větších problémů vyzkoušel a vydržel na ní tři dny. Nešlo mi o to hubnout nebo se zbavit vředů, ale jen o „test“. Pravidelná dodávka cukru totiž udrží stabilní hladiny krevního cukru, takže nedostanete hlad a díky tomu se vyhnete především psychickým komplikacím. A oněch 10 dní téměř o hladu člověka opravdu nezabije. Jistě, mezi námi se najde řada těch, kteří tento postup použít nemohou ze zdravotních důvodů nebo prostě proto, že chilli koření nesnáší. Ona zmíněná kombinace se „slanou vodou a projímadlem“ už je náročnější varianta, ale ani to nepovažuji za život ohrožující metodu, naopak. Abych to uzavřel – můžete zkusit připravit si tuto „limonádu“ doma za relativně levné peníze sami (návod jistě najdete na internetu) a „čistící“ variantu použijte, máte-li odvahu. Mnohým z nás by něco takového totiž možná opravdu prospělo – nemuseli byste pak dokonce chodit na tzv. hydrokolon (přístrojový klystýr).

Atkinsonova dieta

O tomto způsobu hubnutí již všichni jistě slyšeli. Oblíbená je tato dieta především proto, že doporučuje jíst potraviny, které jsou při běžném hubnutí většinou spíše tabu. Doporučeno je jíst především potraviny bohaté na bílkoviny a tuky, hlídané je množství přijatých sacharidů. Po celou dobu si tedy dopřáváte hlavně maso, tučné sýry, vejce, mléčné výrobky a dokonce i uzeniny…na černé listině se naopak ocitají brambory, rýže, těstoviny, pečivo, sladkosti…V první fázi diety, která trvá 14 dní, je povoleno dokonce jen 20 g sacharidů na den. Hlavním činitelem, který zajišťuje pálení nadbytečných tukových zásob, je tedy stav, který nazýváme „ketóza“. V první fázi je úbytek hmotnosti nejmarkantnější. Je to ale snadno odůvodnitelné. Člověk má v těle sacharidové zásoby v množství cca 300 - 500 g. Každý 1 g glykogenu na sebe váže cca 4 g vody. Pokud tedy vyčerpáme sacharidové zásoby, můžeme říct, že také ztratíme 1 - 2 kg vody. Ve druhé fázi se postupně přidává další množství sacharidů. Této dietě propadla nejedna celebrita, mimo jiné také Catherine Zeta-Jones, Jennifer Aniston nebo Renée Zellweger.

Názor odborníka RNDr.Petra Fořta,CSc: 

Redukční, režim, vymyšlený opět lékařem. Jeho popularita byla svého času obrovská, protože výsledky byly velmi dobré. Jenomže potom ji jiní lékaři „odsoudili“ (argumenty k tomu použité byly velmi nevěrohodné) a autor měl dokonce na krku několik žalob uživatelů, kterým údajně poškodila zdraví. Z vlastní praxe dobře vím, že nespokojený klient je mnohdy schopen autora žalovat, aniž by bylo evidentní, že jeho zdravotní problém způsobil autorský redukční režim. Jde o to, že všechny zde (a stejně tak všechny zde neuvedené režimy, kterých je více než 100!!) jsou volně dostupné na internetu. Jak tedy kontrolovat správnost jejich aplikace uživatelem? Jak zabránit v jejich použití klientovi, který nerespektuje připojená varování autora „tento režim není vhodný pro osoby, trpící…tím, tím a tím…Mimochodem, ketogenní dieta je nyní opět velmi „moderní“ – dokonce jsou dostupné hotové produkty, které jsou snadno použitelné, protože konzumujete jen tzv. koktejl a k tomu případně pár jakýchsi cereálních či proteinových tyčinek.  A jde hlavně o to, že autor žádného redukčního režimu nemůže odpovídat za nepříznivé důsledky jeho použití, protože nemá uživatele 24 hodin denně po celou dobu použití režimu pod kontrolou.

Dieta 5:2

Princip této diety je v podstatě velmi jednoduchý – pět dní se jí normálně a dva dny se držíte zkrátka. Pět dní v týdnu si tak dopřáváte potraviny dle libosti – přejídat byste se však prý neměli. Dva dny v týdnu, které by neměly následovat po sobě, se musíte vejít do energetického příjmu 2500 kJ. Přitom prý není vůbec důležité, zda si tuto dávku rozložíte do celého dne nebo jí sníte naráz. Toto střídání dnů, kdy člověk jí více, nebo se spíše postí, má přispět k tomu, že metabolismus nezleniví a nezvykne si na nízký příjem potravin. Zřejmě největším popularizátorem diety pět ku dvěma je novinář a lékař, specialista na články o zdraví Michael Mosley, který o ní poprvé hovořil v televizním pořadu v létě 2012. Od té doby ji už vyzkoušel např. známý herec Ben Affleck.

RNDr.Petra Fořta,CSc: 

Zajímavé – další redukční (v tomto případě však spíše trvale použitelný způsob stravování), který vyšel z pera lékaře!  Nápad 5 dní konzumovat tolik energie, kolik potřebujeme, a potom si dát dva dny trvající „radikálně snížený režim příjmu energie“, mi připadá VELMI rozumný.  Vyhovuje totiž dávno geneticky fixovanému způsobu stravování našich předků.  Také odborný argument je fyziologicky obhajitelný. Dokonce je pravda, že řada nejnovějších studií prokázala, že skutečně je téměř jedno, zda „svůj denní příjem energie“ zkonzumujete naráz nebo si ho rozložíte do více denních dávek. Ono totiž to rozdělení do více denních dávek je VELMI ošemetné – prostě a jednoduše – tolikrát, kolikrát budete jíst, tolikrát máte šanci selhat a přejíst se! A kromě toho – tolikrát denně musíte přemýšlet dopředu, co „už zase“ budete jíst.  Každý rozumný člověk by měl ke svému stravování přistupovat přesně tímto způsobem!

Dukanova dieta

Dieta francouzského doktora Dukana je velmi rozšířená ve Francii a Velké Británii. Největší boom zažívala v roce 2000, ale již v roce 2011 byla dietní asociací zvolena za nejhorší dietu. Založená je především na bílkovinné stravě a skládá se ze 4 fází. V 1. fázi konzumujete pouze bílkoviny – maso, vejce, nízkotučný tvaroh… zkrátka veškeré potraviny s vysokým obsahem bílkovin, ale nízkým obsahem sacharidů a tuků. Tělo v krátké době prý shodí několik kil, ale nedojde k odbourání svalové hmoty. Délka první fáze závisí na hmotnosti, které se chcete zbavit.  2. fáze povoluje přidat k bílkovinám i zeleninu. Ve 3. fázi se do jídelníčku přidává 1 ovoce denně (ne však hroznové víno, banány či třešně) a dva plátky celozrnného chleba.  Ve 4. stabilizační fázi se může jíst vše, ale 1x týdně je nutné dodržovat bílkovinný den (návrat k 1. fázi). Tato dieta proslula také díky vévodkyni Kate Middleton a její matce.

Názor odborníka RNDr.Petra Fořta,CSc: 

Další autor – lékař! Už to tak vypadá, že nemalá skupina lékařů se „spikla“ proti většině těch rozumných a cíleně zneužívá prestiž lékařského stavu ke svému obohacení a to na úkor velkých zdravotních rizik jejich konzumentů. Většina rozumně uvažujících laiků by nyní mohla začít přemýšlet o tom, jak je možné, že se tak nesmyslné, či dokonce zdraví nebo život ohrožující diety vůbec mohou veřejně publikovat? Ona totiž většina myšlenek, vedoucích k formulaci například této diety je zatraceně logických a fyziologicky opodstatněných. V tomto případě jde opět o modifikaci „ketogenní“ diety, které se říká „hyper-proteinová“. Prostě proto, že je nabitá bílkovinami. Bez zásadního omezení příjmu sacharidů totiž organismus nevyprovokujete ke zvýšenému „spalování tuků“. Nicméně tento režim je poměrně psychicky náročný, kromě toho není vhodný pro každého – rozhodně ne pro starší a osoby a pro ty, kdo mají problémy s ledvinami či mají tzv. slabý žaludek“. Ani v případě tohoto redukčního režimu nebudu tvrdit, že je absolutně špatný navzdory odsouzení „výživových oficiálů“.

Paleolitická dieta

Tento dietní režim je známý také pod pojmem paleo dieta či dieta doby kamenné. Vychází z přesvědčení, že v období paleolitu člověk neznal zemědělství a živil se tedy lovem a sběrem. Zastánci tohoto stravovacího režimu předpokládají, že lidské trávení není evolučně přizpůsobené na produkty zemědělství (obilí a mléčné výrobky). Při paleo dietě se tak v jídelníčku omezují nebo dokonce vyřazují obiloviny, luštěniny, pečivo…Součástí jídelníčku se tak stávají především živočišné produkty (maso – hlavně zvěřina, vejce, ryby), ale i „volně rostoucí“ plodiny a bobule (jablka, lesní plody, houby, ořechy, zelenina…). Dopustit na tuto dietu nedá herečka Jessica Biel, zpěvačka Miley Cyrus nebo herec Matthew McConaughey.

Názor odborníka RNDr.Petra Fořta,CSc: 

A nakonec to nejzajímavější – nejenom proto, že autorem je opět lékař.  Nedávno totiž paleontologové přišli s teorií, že člověk se tak „dobře“ rozmnožil jen proto, že se – a teď se posaďte – naučil jíst maso! Až na to, že on to maso začal jíst, až když objevil zbraně a oheň.  Prostě si to ulovené zvíře ugriloval! Nicméně, tento náš předek měl přece jenom o trochu silnější zuby... Teorie je to pěkná – kdyby bylo všechno to, co bychom tímto způsobem dokázali zkonzumovat „bio“ tak jako v časech našich dokonce i nedávných předků, to by bylo skvělé. Kdybychom měli čas běhat do lesa, sbírat kořínky a lesní plody – protože bychom nemuseli pracovat… Musím připustit, že pro většinu těch, kteří s sebou nosí batoh nadbytečného tuku (ale nejenom pro ně!!), by radikální omezení konzumace limonád, pečiva včetně sladkého, sušenek, čoko tyčinek, koblih, či pizzy a těstovin se smetanovou omáčkou namísto zeleniny, drůbeže, vajec, některých luštěnin, ořechů a ryb, VELMI, opravdu VELMI, pomohlo. A je tu ještě jeden, možná zcela zásadní problém – tato dieta je totiž v reálných podmínkách nereálná, a to z důvodů nedostatku vhodných potravin na trhu a především z důvodu jejich vysoké ceny.

Závěrem, co doporučit?

Více bílkovin na úkor nadbytku sacharidů, více zeleniny, více zdravých tuků a celkově méně energie než dosud – a máte vystaráno!  O co ty správné potraviny budou dražší než ty levné nehodnotné, o to jich sníte méně, protože jednak jsou dražší, ale hlavně nebudete jich potřebovat tolik! A naopak, budete zdravější – a tudíž budete mít šanci si na ně vydělat.  


Zpět na výpis článků